Thursday, 29 November 2012
STORYBOARD DAN MACRO TEACHING
Langkah
pertama - mencari bahan dan membuat
bahan-bahan yang di perlukan seperti
gambar buah, flash card, kad perkataan, gam, gam gillter, pembari dan gunting.
Menyusun dan mengambil gambar bahan-bahan tersebut
Menyusun dan mengambil gambar bahan-bahan tersebut
Langkah kedua -Menyediakan gambar intuk set
induksi
Menjadi model dan menangkap gambar untuk set induksi.
Langkah ke tiga
- menyediakan kad suku kata
dan kad perkataan dengan menggunakan
kertas keras dan gam gillter.
Kad suku kata dan kad perkataan untuk proses P&P
langkah 1hingga langkah 3
Memotong perkataan dan melekatkan keatas kertas keras.
Langkah ke empat- menyediakan gambar dan perkataan
seterusnya menampal pada kertas sugar paper untuk dijadikan bahan aktiviti
memadankan gambar dengan perkataan.
Print gambar buah dari intenet, potong dan tampal.
Potong
kad perkataan dan tampal.
Langkah kelima- menyediakan satu set kertas
aktiviti untuk lembaran kerja. Aktiviti yang disedikan ialah menulis perkataan
pada gambar buah.
Memilih gambar untuk aktiviti seterusnya membina satu aktiviti
Merangka lirik untuk lagu buah
Menulis
lirik dan menyanyikan liril lagu pada aktivit penutup.
Memilih lirik yang bersesuaian dengan tajuk dan melodi
Saturday, 14 April 2012
Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN
Bilangan Pelajar : 25 Orang
Masa :
40 minit
Tema :Buah-buahan
Tunjang utama :
Komunikasi Bahasa Malaysia
Standart Kandungan :(BM 3.4)Membina dan membaca Suku kata
(BM 3.5)Membaca perkataan
Standart Pembelajaran :(4+)BM
3.4.2-Membunyikan dua suku kata dengan bimbingan.
(5+) BM 3.4.2-Membina dan membunyikan dua suku kata terbuka secara rawak.
(5+) BM 3.4.2-Membina dan membunyikan dua suku kata terbuka secara rawak.
BM
3.4.6-Membina dan membunyikan tiga suku kata terbuka secara rawah.
BM 3.4.7-Membina dan membunyikan suku kata
tertutup secara rawak.
(4+) BM 3.5.1-Membatangkan (mengeja sambil membaca ) dua suku kata untuk
menjadi perkataan dengan bimbingan.
(4+) BM 3.5.1-Membatangkan (mengeja sambil membaca ) dua suku kata untuk
menjadi perkataan dengan bimbingan.
(5+) BM
3.5.3-Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadi
Perkataann (contoh :buku).
BM
3.5.4-Membatang tiga suku kata terbuka untuk menjadi perkataan
(conto:kereta)
Tunjang yang disepadukan: tunjang
keterampilan Perkembangan sosioemosi
tunjang Fizikal Dan Estetika.
Objektif :Pada
akhir pengajaran murid dapat.
Membina dan membaca suku kata.
Membunyikan dua suku kata terbuka.
Membunyikan tiga sukukata terbuka
Membatangkan dua sukukata untuk menjadi perkataan
Membina dan membaca suku kata.
Membunyikan dua suku kata terbuka.
Membunyikan tiga sukukata terbuka
Membatangkan dua sukukata untuk menjadi perkataan
Mengeja dan membatangkan 3 daripada 6 jenis buah-buahan
BAHAN-BAHAN:
Gambar berkaitan untuk set induksi
kad perkataan dua sukukata
Kad perkataan nama buah ( ciku, kiwi, jambu, papaya, kelapa
dan tembikai
Gambar buah seperti no-2
Lembaran kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA PELAJAR :
Kanak-kanak sudah mengetahui dan mengenali buah-buahab
tersebut
Kanak-kanak sudah mempelajari dan menguasai kaedah bacaan
hasil gabungan 2 huruf (k + v) dan (k+v+k)
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi (3 minit)-
Guru Menunjukan gambar seorang kanak-kanak-kanak sedang makan buah
Guru bersoal jawab dengan
kanak-kanak secara kaedah kelas, kumpulan dan individu
Soalan ; a) apakah yang sedang kamu lihat?
b)
apakah yg sedang dilakukan oleh kanak-kanak tersebut?
c)
apakah yg dimakan oleh kanak-kanak tersebut?
d) adakah
buah tersebut berkhasiat?
Guru memberi penerangan mengenai khasiat buah
Aktiviti 1 (8 minit)
Guru menunjukkan kad sukukata
Ci ku wi ki bu pa ya ke la jam tem kai bi
Guru mengeja dan membunyikan huruf-huruf yang ditunjukkan
Guru meminta kanak-kanak mengikut guru mengeja bersama-sama
Murid mengeja dengan
bimbingan
murid mengeja sendiri dengan kaedah kelas, berkumpulan dan individu
Aktivti 2 ( 8 minit )
Guru mencatumkan kad sukukata tersebut hingga menjadi perkataan- seperti
dalam blog
contoh – ci + ku = ciku, jam + bu = jambu
contoh – ci + ku = ciku, jam + bu = jambu
Guru mengeja dan membatangkan dan membatangkann hasil gabungan
sukukata tersebut
Guru meminta kanak-kanak mengikut guru mengeja bersama-sama
Murid mengeja dengan
bimbingan
murid mengeja sendiri dengan kaedah kelas, berkumpulan dan individu
Aktiviti 3 ( 8 minit)
Guru menunjukkan gambar buah-buahan ( spt diatas )
guru bersoal jawab dengan murid berkaitan gambar buah. Murid
menggunakjan pengetahuan sedia ada untuk memberI jawapan kreatif berkenaan buah
tersebut – penerapan nilai dan penggabungjalinan tunjang ( kreativiti dan
fizikal )
murid mengeja perkataan ( nama-nama buah – spt dalam kad suku kata )
seperti dalam blog
guru mengeluarkan kad imbasan dan memberi penerangan serta arahan
aktiviti memadankan gambar dengan perkataan
Murid menjalankan aktiviti memadankan gambar dengan perkataan secara
individu. Aktiviti spt dlm blog.
Aktiviti 4 ( 10 minit
)
Guru menyediakan
lembaran kerja sebagai aktiviti penaksiran – seperti dalam blog
Guru memberi penerangan dan arahan mengenai lembaran kerja
tersebut
Murid
menyelesaikan aktiviti dan mewarna gambar buah
Penutup ( 3 minit
)
Murid dan guru
bersoal jawab mengenai pembelajaran yang telah dijalankan
Guru mengujarkan
beberapa soalan ;
Apakah yang telah
kamu lakukan tadi?
Apakah nama-nama
buah yang telah kamu eja?
Guru memainkan
lagu buah-buahan dan murid menyanyi bersama-sama.
PROSES PENGAJARAN
Gambar untuk set induksi
Cuba adik-adik jawab
soalan tersebut.
a) Apakah yang kamu sedang lihat ?
b) Apakah yang sedang dilakukan oleh wanita
tersebut?
c) Apakah yang di makan oleh wanita tersebut?
d) Adakah buah tersebut berkhasiat?
Contoh Aktiviti 1
– Pengunaan flash kad
cuba adik – adik eja dan sebut
bunyinya-gabungan huruf (k+v)
cuba adik – adik eja dan sebut
bunyinya-
gabungan huruf (k+v+k)
Contoh Aktiviti 2
– gabungan 2 suku kata menjadi perkataan
cuba adik – adik eja dan sebut
bunyinya-
cantuman 2 suku kata
cuba adik – adik eja dan sebut
bunyinya-
cantuman 3 suku kata
Contoh
Aktiviti 3 – mengeja dan menyebut nama-nama
buah
cuba adik – adik sebut bunyi
perkataan-perkataan tersebut
Contoh
Aktiviti 4 – aktiviti memadankan gambar
dengan perkataan
Contoh Aktiviti 4 – Lembaran
kerja
Contoh
Penutup – Lirik lagu
cuba adik – adik menyanyi
bersama-sama
Sekian Terima Kasih
Subscribe to:
Posts (Atom)